مطالب آموزشی

زمان مناسب شستن و تعویض ملحفه و بهداشت خواب

تعویض ملحفه

یکی از مهم ترین اصول خواب با کیفیت این است که حداقل هفته ای یک بار اقدام به شستن و تعویض ملحفه کنید و یا این که اگر زیاد به مسافرت می روید و روی تشک خود نمی خوابید حداقل هر دو هفته یک بار ملحفه تشک خود را بشویید. ممکن است در نگاه اول شستن و تعویض ملحفه به صورت هفتگی زیاد به نظر برسد ولی این کار مزایای مختلفی را برای شما خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این مزایا صحبت کنیم و اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم.

چرا شستن و تعویض ملحفه از اهمیت بالایی برخوردار است؟

آلوده شدن و کثیفی ملحفه ها، قرار گرفتن سلول های مرده روی آنها، عرق کردن در زمان خواب، چربی هایی که روی پوست به وجود می آیند و گرد و غبار از جمله مهمترین دلایل برای این کار هستند. حتی اگر آلودگی و چربی هایی که از خود شما روی ملحفه قرار می گیرند باعث اذیت شدن شما نشوند ممکن است گرد و غبار هایی که روی آنها قرار می گیرند باعث ایجاد حساسیت های پوستی در شما شوند. آلودگی هایی که روی ملحفه قرار می گیرند به سرعت رشد کرده و افزایش می یابند. بنابراین هر چه در شستن و تعویض ملحفه های خود تعلل کنید آنها شرایط نامناسب تری را خواهند داشت و باید کاملا انتظار حساسیت های پوستی را از آنها داشته باشید.

اهمییت شستن ملحفه

تجربه خواب خوب با شستن مرتب ملحفه ها

تمیز نگه داشتن ملحفه ها علاوه بر این که باعث می شود تا پوست شما در زمان خواب تحریک نشود بلکه احساس بهتری را نیز در زمان خواب به شما منتقل می کند. این فکر که به تازگی اقدام به شستن و تعویض ملحفه های خود کرده اید می تواند خیال شما را از جهات مختلف راحت کند و این مسئله به میزان زیادی روی کیفیت خواب شما تاثیرگذار خواهد بود. اگر نمی توانید تمامی ملحفه های خود را هفته ای یک بار شستشو دهید به شما پیشنهاد می کنیم حداقل روبالشتی خود را هفته ای یک بار شستشو دهید و سایر ملحفه ها را کمی دیرتر بشویید. ملحفه های مخصوص لحاف را می توان ماهی یک بار شستشو داد ولی با این حال شما باید به بهداشت خواب خود اهمیت دهید.

نکته:

بهداشتی بودن محیط خواب یکی از مسائلی است که می تواند به میزان زیادی روی کیفیت خواب تاثیرگذار باشد و وضعیت روحی و جسمی شما را در زمان خواب بهبود دهد.

شستن ملحفه

نکاتی که باید درباره بهداشت خواب بدانید

بهداشت خواب در واقع به این معناست که شما خود را برای داشتن بهترین کیفیت در زمان خواب آماده کنید. اولین نکته این است که شما زمان ثابتی را برای بیدار شدن از خواب داشته باشید.

سعی کنید تا جای ممکن:

  • در زمان خواب از دستگاه های دیجیتال و الکترونیکی دوری کنید.
  • قبل از خواب به خودتان 30 دقیقه فرصت دهید تا به خوبی آماده خوابیدن شوید.
  • سعی کنید قبل از خواب به هیچ وجه نوشیدنی هایی که دارای کافئین هستند را مصرف نکنید.
  • کاهش نور و صدا در محیط خواب می تواند تاثیر زیادی روی کیفیت خواب شما داشته باشد.
  • ملحفه با کیفیت بخرید.
  • به صورت مرتب و هفتگی اقدام به شستن ملحفه های خود کنید.

منبع: casper.com

بازگشت به لیست